KILKA SŁÓW O IDENTYFIKACJI WIZUALNEJ TWOJEJ FIRMY

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest sposób prezentacji – siebie, nowego produktu czy własnej firmy. Ostatnio w mediach głośno było o markowych i drogich garniturach naszego premiera. Że niepotrzebne, że kosztują tyle pieniędzy. W tym wszystkim zapomniano o najważniejszym – o tym, że premier reprezentuje nas, obywateli Polski, a jego image świadczy nie tylko o nim, jego szacunku do rozmówcy, ale również o nas. Jak nas widzą, tak nas piszą. Warto zainwestować parę złotych w porządny garnitur pana premiera, chyba, że chcemy (my Polacy) być „tymi od premiera, co ma tylko jeden garnitur”. Sytuacja tyczy się również Twojej firmy.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Jak widzą naszą firmę potencjalni klienci w internecie? Przyjrzyjmy się przykładowi. Para młoda poszukująca firmy, która zajęłaby się organizacją ich wesela, swoje poszukiwania rozpoczyna od wpisania w wyszukiwarkę hasła, np. ‘’organizacja wesel Opole’’. Po wpisaniu frazy pojawia się sześć potencjalnych kandydatów. Załóżmy, że każda z firm oferuje podobne usługi, o podobnych cenach. Zainteresowani odwiedzają po kolei każdą ze stron WWW, przeglądają treści, ale przede wszystkim zwrócą uwagę na ich estetykę. Strona WWW staje się wówczas swoista wizytówką firmy. Kto zatrudni do organizacji wesela firmę, której strona internetowa razi kolorami, krojem pisma, w rogu strony co chwilę pojawiają się migające zdjęcia? Takie elementy z reguły świadczą o tym, że firma nie potrafi zadbać sama o swój wizerunek, a poczucie stylu właścicieli pozostawia wiele do życzenia. Para młoda wybierze zatem tę firmę, która przypadnie im do gustu pod względem wizualnym (strona internetowa jest bowiem namiastką poczucia stylu). A w biznesie eventowym jest ono ogromnie ważne. Dlatego warto poświęcić więcej uwagi na to, jak wygląda Twoja firmowa witryna – jaka jest jej estetyka i nawigacja – bo to one są swoistym magnesem dla klientów.

Stwórz swoją ikonę

Logo firmy to kolejna ważna rzecz przy tworzeniu identyfikacji wizualnej. Dobrze zaprojektowane logo wzmacnia rozpoznawalność Twojej firmy, budzi sympatię ze strony klientów. Warto pamiętać o znaczeniu wyglądu strony internetowej i postarać się o dopasowanie wszystkich wizualnych elementów, w tym strony internetowej i logo. Jeżeli kolorystyka Twojej strony to głównie zieleń – logo nie powinno bazować na różu czy czerwieni. Ważna jest kolorystyczna, ale również tematyczna spójność. Prowadząc salon okulistyczny, Twoim logo nie powinien stać się różowy słonik czy kolorowa tęcza – nijak ma się to do dobierania ludziom okularów. Postaraj się aby logo oddawało charakter Twojej działalności.

Film bez tytułu

Stojąc przed ogromnym regałem w wypożyczalni DVD, wybierając film w większości przypadków kierujemy się tytułem. Jeśli nas zainteresuje, odwracamy opakowanie i czytamy opis, znajdujący się po drugiej stronie. Film którego tytuł nie przypadnie nam go gustu nie otrzyma nawet szansy na przeczytania jego opisu. Podobnie jest z nazwą firmy, która przede wszystkim powinna informować klienta o profilu działalności, intrygować i komunikować pewnymi emocjami. Dobra nazwa marki, to taka która od razu kojarzy się z Twoją działalnością. Jeżeli prowadzisz piekarnię, nie nazywaj jej Bakery, Chlebix – Tobie obcobrzmiące nazwy mogą kojarzyć się z prestiżem, ale mieszkańcom Twojej małej miejscowości nie mówią absolutnie nic. Dlaczego by nie nazwać piekarni „Piekarnia Rogalik” albo „Cieplutka Bułeczka”? Prosta nazwa to najlepsza nazwa, wywołuje dobre emocje, skojarzenia i jednocześnie wyjaśnia przedmiot działalności.

Zadbaj o szczegóły

Konsekwencja w działaniach jest oznaką pewnego profesjonalizmu. Warto pamiętać o tym przy projektowaniu nawet mniej znaczących elementów zawierających elementy identyfikacji wizualnej Twojej firmy. Jak choćby ulotki, wizytówki, długopisy czy kalendarze. Jeżeli wybrałeś konkretne kolory na stronę, konkretne logo i konkretna nazwę – bądź konsekwentny i wykorzystuj te elementy na wszystkich nośnikach. Jeżeli klient otrzyma niebieski długopis z zielonym napisem i różową ulotkę z białym napisem, szybko zauważy, że coś tu nie gra. Dbaj o szczegóły, stworzysz tym samym obraz skrupulatnego, precyzyjnego i profesjonalnego przedsiębiorcy, który zwraca uwagę na wszystkie detale dotyczące jego firmy. Klient pomyśli, że umiesz o siebie zadbać i umiesz się pokazać, więc z pewnością potrafisz zadbać również o niego.

Prezent bez opakowania

Tak samo jak prezent wręczony bez opakowania nie robi takiego wrażenia jak ten pięknie zapakowany, tak samo Twoja firma może stracić na wartości, w momencie kiedy jej dobrze nie zaprezentujesz. Nawet jeśli będziesz najlepszym stolarzem w okolicy, jeśli nie zadbasz o schody w swoim domu, klienci nie będą chcieli skorzystać z Twoich usług, jeżeli jesteś dietetyczką, a Twoja rodzina to niekoniecznie zwolennicy zdrowego sposobu odżywiania, tracisz wiarygodność wśród potencjalnych klientów.

Podsumowując, dobre wrażenie klienta jest bezcenne, staraj się dbać o to, żeby Twoja firma takie sprawiała. Im lepiej się zaprezentujesz, tym mocniejsza będzie Twoja pozycja startowa wśród konkurencji, a co za tym idzie – zwiększą się Twoje szanse na zdobycie klienta. Nawet jeśli teraz troska o aspekty wizualne Twojej firmy wydaje Ci się zbędna, bo nikt z konkurencji o to nie dba, nie znaczy to, że konkurenci tego nie robią. A kiedy konkurenci zaczną się wyróżniać, dla Ciebie może być lekko za późno. A dlaczego to właśnie Ty nie miałbyś zostać pionierem i wyznaczać kierunek zmian w swojej branży?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *